Ayşegül Turan®

Türkçe Artikülasyon Terapisi

Dil ve Konuşma Terapisi uygulaması

Bilim Temelli Konuşma ve Dil Terapisi Mobil Uygulaması

Artikülasyon Terapisi nedir?

‘Artikülasyon terapisi’ konuşamayan veya az konuşan çocuk ve yetişkinler için, çenenin, dudakların ve dil hareketlerinin ses birimlerinin hareketlerine göre uyumlandırılmasıdır. İşitsel uyaran temelli, bir hareket performansı çalışmasıdır. Amacı da motor (hareket) performansının değiştirilmesidir. Ayşegül Turan Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulama bu amaçla hazırlanmıştır.
Oral (çene, dudak, dil) – Motor (duyusal, hareket ve pozisyon) Egzersizler
Oral-motor egzersizler Dil-Konuşma Terapisti / Uzmanları tarafından artikülasyon / fonolojik terapilerle birlikte veya önce yapılır. Çünkü oral-motor egzersizler;
• Oral motor mekanizmanın farkındalığını arttırır.
• Oral hareketleri canlandırır.
Örneğin, dili dışarı çıkartarak çocuk ağzı ve dili olduğunu fark eder. Dilin bu yolla tonusu ve açısı artar. Diğer taraftan dil, dudak ve çene birbirlerinden bağımsız hareket etmek için çaba sarf ederler. Aşağıdaki örnekler oral-motor egzersizlerden bir kısmıdır. Daha fazla egzersiz için ‘Ayşegül Turan, (2016). Sevgi Dili konuşan Çocuklar, Ege Yayınları’ kitabına bakabilirsiniz.

Türkçe Artikülasyon Terapisini (TAT) nasıl satın alacağım?

Öncelikle Ayşegül Turan® Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulamayı hangi cihazınızda en çok kullanacağınıza karar verin. Uygulama en iyi tablette kullanılıyor ama cep telefonunuza yüklerseniz çocuk tablette alıştığı için, cep telefonunda da yadırgamadan kullanıyor.

Sonra bu iki cihazınızın market grubuna bakın. Android tablet ve cep telefonları Google Play Store’a bağlılar, Apple cihazlarda (ıpad ve ıphone) Apple Store’a bağlı. Bu marketler birbirleriyle paylaşım yapmıyorlar. Bu sebeple Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulamasını istediğiniz marketten indirip kullanabilirsiniz, ama iki cihazda da kullanacağım derseniz, cihazlarınızın aynı market grubuna ait olması gerekiyor. Örn: tablet android, cep telefonu da android olduğunda para verdiğiniz uygulamayı cihazlarınız arasında (2 cihaza kadar) paylaşabiliyorsunuz. Aynı durum Apple cihazlar için de geçerli.

Türkçe Artikülasyon Terapisini nasıl indireceğim?

Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulama sadece kablosuz ağ yoluyla iniyor çünkü ağır bir dosyası var. Eğer tablet veya cep telefonunuzda yeterli hafıza kalmadıysa inmeyecektir. Bu durumda hafızadan bazı oyun ve dosyaları silmek yer açar.

Kredi Kartı bilgilerimi nasıl vereceğim?
  • Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulamayı indirmek için Google Play ve Apple Store da kimliğiniz (ID) olması gerekiyor. Kimlik tanımlaması yapmadan marketin sizi tanıması mümkün değil. Öncelikle doğru bir kimlik oluşturun, böylece satın aldığınız uygulama silinse bile ücretsiz indirme hakkınız oluyor.
  • Bazı durumlarda marketler kredi kartınızı kabul etmeyebiliyor. Böyle durumlarda eksiklerinizi tamamlayın.
  • Kredi kartınızın limitinin yeterli olduğundan emin olun.
  • Kredi kartınızın sanal alışverişe açık olduğunu bankanızdan doğrulatın.
  • Marketin ısrarla kredi kartınızı kabul etmediği durumlarda, bu marketlerde kullanacağınız hediye çeklerinden alabilirsiniz. Bu çekleri büyük marketler ve internette satıyor. Mobil uygulamanın ücreti kadar Google play hediye çeki veya Apple store hediye çeki alıyorsunuz.
Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulamanın parasını ödediğimde ürün benim mi oluyor yoksa kiralıyor muyum?

Ayşegül Turan® Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulamanın isterseniz bütün programı alın (PRO olan) isterseniz tek tek harf satın alın, uygulama sizin oluyor. Tabletiniz kırıldığında veya uygulama silindiğinde Google Play Store veya Apple Store sizi ID nizden tanıyor ve tekrar ücretsiz indirmenize izin veriyor.

Türkçe Artikülasyon Terapisini çocuğum kullanıyordu ama şimdi sesi yok?

Ipad cihazlarında yanlışlıkla cihazınızın sesi kısıldığında uygulamanın sesi kısılmış gibi gözükebilir. Yan taraftaki ses düğmesinden açın ve ‘mute off’ olduğundan emin olun.

Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulamasını nasıl kullanacağım?

TAT ı kullanmak çok kolay çünkü adım adım, basitten karmaşığa bir sistemi var. Çocuğunuzun tek tek heceleri varsa hece aşamalarını yapacaksınız. Kelime çıkartıyorsa kelimeleri çalışacaksınız. Eğer çocuğunuz 24 aylık ve bu uygulama onun büyümesine eşlik edecekse 1.Aşama sesleriyle başlayıp çocuk sesleri kazandıkça devam etmek daha doğru. Sadece küçük çocuklar için bir öneri; TAT uygulamasını uzun yıllar kullanacakları bilindiği için, kısa sürelerle (5dak) çalışıp TAT ı kaldırmak, böylelikle günde 5 veya 6 kez çalışmak, günlük konuşma ve dil terapisi uyaran düzeyini karşılayacaktır.

Daha büyük çocuklar için (3 yaş ve üzeri) durum daha kolay, çünkü çocuk kendi çalışabiliyor. Ama benim önerim TAT uygulamasının, anne ve babayla kullanılan, bir paylaşım aracı olması. Bu sebeple kendinize ve çocuğunuza TAT la çalışacağınız rutinler kurun. Çocuk sıkıldığında hemen bırakın. Sonra tekrar devam edersiniz. Tabletinizde başka oyunlar veya çocuğun başka yerleri açacağı bağlantı ikonları var ise onları silin veya interneti kapatın. Böylece çocuğun dikkatini sürekli oyunda tutmayı başarabilirsiniz.

) Çocuğum sadece K ve G seslerini çıkartamıyor yaşı dört buçuk, başka hiçbir sorunu yok. Türkçe Artikülasyon Terapisi bana nasıl fayda sağlar.

Bu durumda Türkçe Artikülasyon Terapisinin ücretsiz versiyonunu indirip sadece ihtiyacınız olan sesleri alıp çalışacaksınız. Her sesin içindeki ” İ (information)” bölümünde sesin nasıl çıkartılacağı detaylı olarak yazıyor.

Çocuğum iki yaşında, sosyal bozukluk geliştirmemesi için tablet ve telefon kullanmaması önerildi.

Çok uzun süre televizyon ve tabletten şarkı ve oyun izleyen çocukların sosyal bozukluk yönünde gelişim gösterdiği doğrudur. Bu durum çocuğun sadece izleyici olduğu ve tepki üretmesine gerek kalmayan videolar için geçerlidir. İnteraktif (yani izleyicisinden tepki bekleyen) terapi amaçlı yapılmış uygulamalar için geçerli değildir. TAT her seferinde çocuğun düşünerek ve tepki vererek ilerlediği interaktif bir uygulamadır bu sebeple çocuğa zararı değil, yararı olacaktır.

Uygulamanın ücretli versiyonunun aldım. Hangi cihazlarla paylaşım yapabilirim?

İnternet marketleri kurallarına göre, aldığınız ürünü sadece aynı market grubundaki cihaza ücretsiz yükleyebiliyorsunuz. Örneğin, Android grubu bir cep telefonunuz var, aldığınız uygulamayı tablette de kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda sadece Android marka bir tablete ücretsiz tekrar indirebilirsiniz. Tabletiniz Apple grubu ise (ipad gibi) bu durumda ücretsiz paylaşım mümkün değil.
Aynı durum Apple Store’dan aldığınız uygulama için de geçerli. Apple Store sadece kendi cihazları arasında (iphone, ipad) ücretsiz uygulama paylaşımına izin veriyor. Android grup tablet ve cep telefonlarına ücretsiz paylaşım yapmıyor.

Uygulamayı çocuğum kullanırken birdenbire silmiş, tekrar ücretsiz yükleyebilir miyim?

Apple Store olsun, Google Play olsun müşteri bilgilerini ve ID lerini kaydediyor. Uygulamayı ücretli aldığınızı biliyor ve sizi bilgilerinizden tanıyarak uygulama yanlışlıkla silindiğinde ücretsiz indirmenize izin veriyor. Bu sebeple Google Play ve Apple Store’a kimlik tanımlarken doğru bilgi vermeniz ve şifrenizi unutmamanız çok önemli.

Daha fazla soru-cevap için Türkçe Artikülasyon Terapisi için Facebook grubuna üyelik atabilirsiniz: https://www.facebook.com/aysegulturan67/