Ayşegül Turan Kimdir?

Ayşegül Turan Pediatrik Konuşma ve Dil Bozuklukları Uzmanı ve Klinik Dilbilimcidir. Uzmanlığını Herfortshire Üniversitesinde (İngiltere) Down Sendrom’lu Çocukların Konuşma ve Dil Gelişimi üzerine yaptığı tezle aldı. Lisansını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde gerçekleştirdi. 1990-1993 yılları arasında İngiltere’de Tadworth Court Children Hospital olmak üzere özel eğitim okulları ve gönüllü destek programlarında çalıştı. 1993 senesinde Makaton Dil Programının ilk uygulayıcısı olarak İstanbul da çalışmaya başladı. 90’lı yılları Ayşegül Turan şöyle ifade etmektedir:

90 lı yıllarda İstanbul’da diplomalı Konuşma ve Dil Uzmanı sadece iki taneydi ve ben konuşma rehabilitasyonunda kullanılan bir dil programı uyguluyordum. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibiydi. Bütün alan çalışanları bana karşıydı ve büyük bir psikolojik taciz söz konusuydu. Ama kimse bu program nedir diye sormuyordu. Halbuki konuşma ve dil terapisi yaparken işaret dili kullanmak tamamıyla bilimsel bir veridir. Hiç abartmıyorum işaret diline karşı önyargı ve negativizmin azalması 20 sene aldı. Tabi bunda Türkiye de ilk defa Konuşma ve Dil Terapisi okulunun 2000 lerin başında açılmasının da katkısı var. Bilgi bu yetişen nesille yayılmaya başladı. O günleri düşündükçe bir bilimsel yöntemin bir kültürde kabulünün 20 sene alması beni gerçekten üzüyor. Çünkü bu aslında bilime ne kadar kapalı olduğumuzun da bir göstergesi…

 

2000 yılının ocak ayında ‘‘Sevgi Dili Konuşan Çocuklar’’ kitabını yayınlayan Ayşegül Turan kitabı için şunları söylüyor:

 

Hiç  bir klinik çalışmayı eğer elinizde nasıl yapacağınızı gösteren bir kaynak yok ise gerçekleştiremezsiniz. 90’ lı yıllarda  konuşma bozukluğu olan çocuklarla çalışan insanlar bir konuşma aktivitesi bulup adına konuşma terapisi  diyorlardı. Üstelik Konuşma ve Dil rehabilitasyonunun bir lisans düzeyi olduğunu çok az insan biliyordu. ‘Sevgi Dili Konuşan Çocuklar’ bu yılların çaresizliğine duygusal bir tepki olarak yazıldı.  Hem ailelerin hem de özel eğitim çalışanlarının ihtiyaçlarını bir kitapta topladım…

 

2004-2006 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Dil Gelişimi ve Dil Psikolojisi dersler veren Ayşegül Turan 2007 yılından itibaren Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezinde Konuşma Terapisi Ünitesini kurdu.

 

Türkiye’de ki Konuşma ve Dil Uzmanlığının geleceği hakkında da şunları eklemektedir:

 

Batıdan çıkmış bir bilimi batıdakinden daha iyi yaptığımızı iddia etmek gerçekçi olmaz. Ne yazık ki konuşma ve dil rehabilitasyonuyla ilgili bütün literatür İngilizce ve bu literatürün bir bölümünü bile almak küçük bir servete mal oluyor. Bu alanda çalışacak kişilerin önce çok iyi İngilizce bilmeleri gerekiyor. Bu onlara kendilerine sunulan sınırlı bilginin ötesine gidebilme şansını verecektir.

 

Uluslararası Logopedistler ve Foniatristler Derneği üyesi olan Ayşegül Turan çalışmalarını PEDİKO adındaki merkezinde sürdürmektedir.

 

YAYINLARIM VE KONUŞMALARIM

(2010). Down Sendromlu Çocuklarda Konuşma ve Dil Gelişimi Müdahale Teknikleri.

Tomurcuk Vakfı  1. Down Sendromu Semineri. İstanbul.

(2009).Serebral Palsi ve Down Sendromu’nda Konuşma. 3. Ulusal Serebral Palsi ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi. Askeri Müze. İstanbul.

(2009). Serebral Palsy’de kullanılan Alternatif ve Destekleyici İletişim Sistemleri. Poster

Sunumu. 5.Ulusal Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi. Kuşadası.

(2009).Engellilerde Konuşma Bozuklukları. İstanbul Kültür Üniversitesi 2.Eğitim Psikolojisi 

            Sempozyumu: Öğrenme ve Öğrenme Bozuklukları. İstanbul.

(2008).Down Sendrom’lu Çocuklarda Kullanılan Konuşma ve Dil Öğretimi Protokolleri.   Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Konferans Salonu. İstanbul.

(2008).Serebral Palsi’li Çocuklarda Yeme-İçme-Yutma Bozukluklarına Müdahaleler. Özel

Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezi Konferans Salonu. İstanbul.

(2008). Özel Eğitimde Dil ve Konuşma Teknikleri ve Gelişimsel Yetersizliği olan Çocuklarda  

             Erken Eğitim. FABİDER . İstanbul.

(2007). Serebral Palsi’li Çocuklarda Kullanılan Destekleyici ve Alternatif İletişim  Yaklaşımları ve  Makaton Dil Programı. 2.Ulusal Serebral Palsi ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi.İstanbul.

(2007). Zihinsel Engelli Çocuklarda Konuşma ve Dil Öğretimine Bakış: Alternatif ve

             Destekleyici  İletişim Sistemleri. Özürlüler 07. İstanbul.

(2007). Gökçem Down Sendromlu Çocuklar Okulu Çalıştayı. Konya.

(2000). Sevgi Dili Konuşan Çocuklar. Sistem Yayıncılık. İstanbul.

(2001). The Effectiveness of Early Intervention Techniques on the Language and Speech Development of Down’s Children. Yayınlanmamış Master Tezi. Watford. University of Hertfordshire.

(1994). Turan, A. & Walker, M. The Turkish Version of Makaton Vocabulary. Makaton

Vocabulary Development Project. Surrey. England.