Down Sendrom’lu Çocuklarda Kekemelik

Down Sendrom’lu Çocuklarda Kekemelik

Down Sendromu olan çocuklar diğer çocuklara göre daha fazla kekemelik riski altındadırlar. Çünkü dil gelişimlerinin pek çok alanında zorlukları vardır. Bu alanlar sözcük dağarcığının kazanımı, sözcük hatırlama, alıcı dil, telaffuz, ses kontrolü ve hepsini kapsayan konuşma sürecini başlatmakta zorlukları vardır. Motor gecikmeleri ve bütün vücutta olan hipotoni, konuşma seslerinin, kelimelerin ve cümlelerin söyleniliş hızını belirler. Konuşurken söyleyecekleri kelimeleri hatırlayamadıklarında takılabilirler. Stres altında veya rekabet ortamlarında yeteri kadar hızlı konuşamadıkları için kekemelik görülebilir. Anne ve babaların kekemeliğin çocuk nedenli mi yoksa çevre nedenli kaygılardan mı kaynaklandığını anlamaları gerekir. Bu kaygılar çözülmeden, bilinmeden çocuğun konuşmasının normale dönmesini beklemek gerçekçi olmaz. Bu çözümleme aşamasında kekemeliği olan çocuğun bütün çevresi iş birliği içerisinde bulunmalıdır. Anne, baba, sınıf öğretmeni varsa kardeşler ortak bir yaklaşımı benimsemelidirler. Çocukta konuşma stresine sebep olan neden uykusuzluk olabilir. İyi beslenememe veya herhangi bir sağlık problemi de buna neden olmuş olabilir. Okuldaki veya evdeki çocuktan yüksek beklentiler, çocuğun genel mutsuzluk hali de, kendisini yatak ıslatma, parmak emme veya kekemelik olarak ortaya çıkarabilir.

Down Sendromu olan çocukların çoğunluğu sosyal iletişimin gerektirdiği becerilerde zorlanırlar. Bunlar sıra takibi, konunun devamlılığı, soru sorma, soruya uygun yanıt verme gibi becerilerdir. Çocuğunuzla yapacağınız diyalog geliştiren konuşmalar, farklı sosyal durumlarda konuşma pratikleri yapma topluluk önünde konuşmanın yarattığı stresi azaltacaktır. Çocuğun yakın çevresi, aile üyeleri ve öğretmenleri çocuk konuşurken sakinliklerini korumalı, konuşma bitinceye kadar beklemeli çocuğun sözünü asla kesmemelidirler. Kardeşlerin anne ve babanın dikkatini çekmek için aynı anda konuşmalarına engel olmak kekemeliği olan kardeşi korumak adına önemlidir. Kardeşler arasında sırayla konuşma alışkanlığını yerleştirmek kekeme çocuğun konuşma stresini de azaltacaktır.

Aileler Down Sendromu olan çocukların da kekemeliğe neyin sebep olduğunu anlamak için Konuşma Uzmanına başvurabilirler. Down Sendrom’lu çocuk için kekemelik rehabilitasyonu aile dinamiklerinin düzenlenmesi ve kekemeliğe neden olan faktörün ortaya çıkartılması amaçlıdır. Down Sendrom’lu bireyler kekemeliğe özgü konuşma rehabilitasyonlarından yararlanamamaktadırlar. Çünkü bütün kekemelik rehabilitasyonları iç görü geliştirme üzerine kurulmuştur. Bu yüzden zihinsel engelli çocuklar için konuşma rehabilitasyonunun yapabileceği davranışçı yaklaşımla düzenlenmiş mekanik egzersizler, gevşeme teknikleri ve çocuğun üzerindeki stres faktörlerinin ortadan kaldırılmasıdır.

Daha fazla bilgi için bakınız Ayşegül Turan.” Sevgi Dili Konuşan Çocuklar “. (2016) .Ege Yayınları

No Comments

Post A Comment