Down Sendromlu Çocuklarda Mobil Konuşma Terapisi Uygulamaları Neden Artık Önemli?

Down Sendromlu Çocuklarda Mobil Konuşma Terapisi Uygulamaları Neden Artık Önemli?

Down sendromlu (DS) çocukların konuşma ve dil terapisi / rehabilitasyonu almaları gerektiği bilinir, fakat bu terapilerin içeriği hakkında aileler çok az şey bilirler.

Konuşma ve Dil Uzmanı  / Terapisti çocuğun yaşı ve durumuna göre test yaparak veya doğal gözlemle, bazı hedefler belirler. Bu amaçlar DS de artık bellidir. Erken müdahale döneminde çocuğun iletişim becerisini açmak ve beynin en aktif dönemi olan 0-3 yaşı kazanmak için materyal kullanımlı müdahaleler yapılır. Bunlar kolay olduğu için ailelere arkası yazılı fotoğraflar, özel hazırlanmış alfabe kartları, gene hece kartları ve işaret sistemi bu müdahalelerden en önemlileridir (Bkz. Ayşegül Turan. Sevgi Dili Konuşan Çocuklar, 2016. Ege Yayınları).

Çocuk üç yaşına gelip yavaş yavaş hece ve kelimeleri olduğunda ise, çok daha farklı bir mücadele başlar. Bu artikülasyonu düzeltme çalışmalarıdır ve çok fazla tekrar ister. Ne yazık ki, DS lu çocuklar artikülasyon organlarının (dil-ağız-dudak-küçük dil-damaklar) farklı büyüklükte olması nedeniyle konuştukları zor anlaşılır. Özellikle erkek çocuklar bundan daha fazla etkilenirler. Ama konuşmanın zor anlaşılmasının tek sebebi artikülatörler değildir. Bütün vücutta olduğu gibi yüzde de hipotoni (zayıf kas dokusu) hakimdir. Beyindeki konuşma merkezinin geç olgunlaştığı çok eskiden beri bilinmektedir. Buna bir de zayıf işitme hafızası eşlik eder. Zayıf işitme hafızası, çocukların yaptıklarını gördüklerini değil de duyduklarını kolay unutması demektir. Bu sebeple konuşma terapisi seanslarında öğretilen ses ve hecelerin çok fazla tekrarına ihtiyaç vardır. Bu tekrarların sayısı çocuktan çocuğa değişir. Kimi DS li çocuk bir heceyi otuz tekrarda öğrenirken, bir diğeri yüz tekrarda öğrenmektedir. Bu sayılar sadece DS li çocuklar için değil, diğer konuşma bozukluğu çıkartan serebral palsi, otizm veya mental geriliği olan çocuklarda da belirgindir. İşte bu noktada mobil konuşma ve dil terapisi uygulamaları devreye girmektedir.

Türkçede ilk konuşma ve dil terapisi mobil uygulamayı tasarlamış biri olarak (Ayşegül Turan® Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulaması) bu uygulamanın ve diğerlerinin (GörDuyÖğren®Okuma Öğreniyorum 1,2,3 ve 4) çocuğa konuşma ve dil öğretiminde emekten ve zamandan büyük tasarruf sağladığını söylemek isterim. Bu adı geçen uygulamalarda çocuğun yirmi dört aylıktan itibaren Türkçenin seslerini konuşma terapisi seanslarına bağlı kalmadan, kendi kendisine istediği kadar dinlemesinin yanı sıra, alıcı dili ve hafızayı onarıcı çok önemli görevleri vardır. Mobil uygulamaların avantajları çocuğu eğlendirmesinin yanı sıra, konuşma uzmanı / terapistin çalışmasına büyük destek sağlamasındadır.

Eskiden çocuğun çalışacağı sesleri defterlere yazar hecelerin resmini yapıştırır ve bir hafta çocuktan çalışmasını isterdik. Fakat çocuklar çok sıkılır ve çoğu zaman yapamadan gelirlerdi. Konuşma terapisi mobil uygulamaları hem çocukların motivasyon düzeylerini arttırdı hem de konuşma ve dil uzmanlarının iş yükünü azalttı. Çünkü bir dil uzmanının Türkçede ki bütün seslerin hecelerini bulmak ve materyallerini hazırlamak yıllarını alır. Diğer taraftan mobil uygulamaya yerleştirilen egzersiz sayısını basılı hiçbir kitap ve kart sisteminde bulmak mümkün değildir (Örneğin, Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulamada bu sayı 1700). Bu sebeplerle uzman tarafından tasarlanmış mobil uygulamalar yararlıdır. Downlı çocuğunuz haftada bir konuşma ve dil terapisi seanslarına giderken, çocuğu desteklemek için mobil uygulamaları kullanmak en ideal çözümdür.

 

Youtube Ayşegül Turan kanalı

https://www.youtube.com/channel/UCs7uwToijev3ESZS0MKry3A?view_as=subscriber

 

Türkçe Artikülasyon Terapisi mobil uygulama tanıtım sayfası

https://www.facebook.com/aysegulturan67/

 

Türkçe Artikülasyon terapisi mobil uygulama videosu

 

GörDuyÖğren® Okuma Öğreniyorum1,2,3 ve 4 mobil uygulama videosu

https://youtu.be/txBJlN9kgrY

 

GörDuyÖğren® Okuma Öğreniyorum 1,2,3 ve 4 mobil uygulama için facebook bilgi sayfası

https://www.facebook.com/G%C3%B6r-Duy-%C3%96%C4%9Fren-Okuma-%C3%96%C4%9Freniyorum-123-ve-4-mobil-uygulama-102801858154930/?modal=admin_todo_tour

No Comments

Post A Comment